WooCommerce - Extensions - woocommerce-all-products-for-subscriptions - en to de translation catalogue (147 entries)

en:  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> available on subscription |  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> available on subscription
de[0]:  <span class="wcsatt-dash">–</span> verfügbar im Abonnement
de[1]:  <span class="wcsatt-dash">–</span> verfügbar im Abonnement

en:  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> or %s |  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> available on subscription %s
de[0]:  <span class="wcsatt-dash">–</span> oder %s
de[1]:  <span class="wcsatt-dash">–</span> verfügbar im Abonnement %s

en: %1$s version %2$s (out of date)
de: %1$s-Version %2$s (veraltet)

en: %s each year
de: %s pro Jahr

en: &mdash; or &mdash;
de: – oder –

en: &quot;%1$s&quot; does not have enough stock (%2$s remaining).
de: Der Bestand von „%1$s“ ist unzureichend (%2$s auf Lager).

en: &quot;%1$s&quot; is only available for purchase on subscription.
de: „%1$s“ kann nur im Abonnement gekauft werden.

en: &quot;%s&quot; is out of stock.
de: „%s“ ist ausverkauft.

en: <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> no longer supports Cart Subscription Plans. Your existing Cart Subscription Plans have been migrated to <a href="%s">Global Subscription Plans</a> &mdash; a quick, new way to add subscription plans to your existing products in bulk.
de: <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> unterstützt keine Warenkorb-Abonnementtarife mehr. Deine bestehenden Warenkorb-Abonnementtarife wurden zu <a href="%s">globalen Abonnementtarifen</a> migriert – eine neue, schnelle Möglichkeit, Abonnementtarife gesammelt zu deinen bestehenden Produkten hinzuzufügen.

en: Action failed. Please get in touch with us for assistance.
de: Aktion fehlgeschlagen. Bitte kontaktiere uns, um Hilfe zu erhalten.

en: Add Plan
de: Tarif hinzufügen

en: Add custom subscription plans
de: Individuelle Abonnementtarife hinzufügen

en: Add some custom subscription plans to this product.
de: Füge einige individuelle Abonnementtarife zu diesem Produkt hinzu.

en: Add some global subscription plans to make your existing products available on subscription. Individual products may override these settings.
de: Füge einige globale Abonnementtarife hinzu, um deine bestehenden Produkte im Abonnement zur Verfügung zu stellen. Bei einzelnen Produkten können diese Einstellungen überschrieben werden.

en: Add this cart to an existing subscription?
de: Diesen Warenkorb zu einem bestehenden Abonnement hinzufügen?

en: Add to Subscription
de: Zu Abonnement hinzufügen

en: Add to an existing subscription?
de: Zu einem bestehenden Abonnement hinzufügen?

en: Add to subscription
de: Zu Abonnement hinzufügen

en: Add your cart to an existing subscription?
de: Deinen Warenkorb zu einem bestehenden Abonnement hinzufügen?

en: Advanced Settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires Subscriptions to be enabled in the <strong>WooCommerce Payments</strong> <a href="%1$s" target="_blank">settings</a>.
de: Damit All Products for WooCommerce Subscriptions funktioniert, muss in den <strong>WooCommerce Payments-</strong><a href="%1$s" target="_blank">Einstellungen</a> "Abonnements" aktiviert sein.

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least <a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> version <strong>%2$s</strong> or <a href="%3$s" target="_blank">WooCommerce Subscriptions</a> version <strong>%4$s</strong>.
de: All Products for WooCommerce Subscriptions erfordert mindestens <a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> Version <strong>%2$s</strong> oder <a href="%3$s" target="_blank">WooCommerce Subscriptions</a> Version <strong>%4$s</strong>.

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least <a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> version <strong>%2$s</strong>.
de: All Products for WooCommerce Subscriptions erfordert mindestens <a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> Version <strong>%2$s</strong>.

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least <a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce Subscriptions</a> version <strong>%2$s</strong>.
de: All Products for WooCommerce Subscriptions erfordert mindestens <a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce Subscriptions</a> Version <strong>%2$s</strong>.

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least PHP <strong>%1$s</strong>. Learn <a href="%2$s">how to update PHP</a>.
de: All Products for WooCommerce Subscriptions erfordert mindestens PHP <strong>%1$s</strong> Erfahre, <a href="%2$s">wie du PHP aktualisieren kannst</a>.

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least WooCommerce version <strong>%1$s</strong>. %2$s
de: All Products for WooCommerce Subscriptions erfordert mindestens WooCommerce Version <strong>%1$s</strong>. %2$s

en: Allow customers to add individual products and/or entire carts to their existing subscriptions.
de: Erlaube Kunden, einzelne Produkte und/oder ganze Warenkörbe zu ihren bestehenden Abonnements hinzuzufügen.

en: Allow customers to add individual products to existing subscriptions.
de: Erlaube Kunden, einzelne Produkte zu bestehenden Abonnements hinzuzufügen.

en: Allow customers to add products to their existing subscriptions.
de: Erlaube Kunden, Produkte zu ihren bestehenden Abonnements hinzuzufügen.

en: Allow customers to add their cart contents to an existing subscription.
de: Erlaube Kunden, ihre Warenkorb-Inhalte zu einem bestehenden Abonnement hinzuzufügen.

en: Awesome &ndash; this product is now available on subscription!
de: Großartig – dieses Produkt ist jetzt im Abonnement erhältlich!

en: Between Composite Product Configurations
de: Zwischen Zusammengesetztes-Produkt-Konfigurationen

en: Between Product Bundle Configurations
de: Zwischen Produktpaket-Konfigurationen

en: Between Subscription Plans
de: Zwischen Abonnementtarifen

en: By default, global plans are applied to every supported product in your catalog. You can limit these plans to specific product categories below.
de: Standardmäßig werden globale Tarife auf jedes unterstützte Produkt in deinem Katalog angewendet. Du kannst diese Tarife auf bestimmte Produktkategorien (unten) beschränken.

en: Cart Contents
de: Warenkorb-Inhalte

en: Choose a plan:
de: Wähle einen Tarif:

en: Choose a purchase plan:
de: Wähle einen Kauftarif:

en: Choose a subscription plan:
de: Wähle einen Abonnementtarif:

en: Choose product categories&hellip;
de: Wähle Produktkategorien …

en: Choose the subscription billing interval and period.
de: Wähle das Zahlungsintervall und den Zahlungszeitraum für das Abonnement.

en: Choose the subscription billing length.
de: Wähle die Zahlungsdauer für das Abonnement.

en: Deliver:
de: Zustellen:

en: Did you know that you can also <a href="%s">add subscription plans to your products in bulk</a>?
de: Wusstest du, dass du deinen Produkten auch <a href="%s">Abonnementtarife gesammelt hinzufügen kannst</a>?

en: Disable this option if you want to prevent one-time purchases of this product.
de: Deaktiviere diese Option, wenn du einmalige Käufe dieses Produkts verhindern möchtest.

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Discount %
de: Rabatt %

en: Discount applied on the <strong>Regular Price</strong> of the product.
de: Auf den <strong>regulären Preis</strong> des Produkts angewendeter Rabatt.

en: Discount to apply to the chosen variation when this plan is selected.
de: Rabatt für die gewählte Variante, wenn dieser Tarif ausgewählt ist.

en: Discount to apply to the product when this plan is selected.
de: Rabatt für das Produkt, wenn dieser Tarif ausgewählt ist.

en: Documentation
de: Dokumentation

en: Drag to sort
de: Zum Sortieren ziehen

en: Failed to load matching subscriptions. If this issue persists, please re-load the page and try again.
de: Passende Abonnements konnten nicht geladen werden. Wenn dieses Problem weiterhin besteht, lade die Seite bitte neu und versuche es erneut.

en: Failed to update your cart. If this issue persists, please re-load the page and try again.
de: Dein Warenkorb konnte nicht aktualisiert werden. Wenn dieses Problem weiterhin besteht, lade die Seite bitte neu und versuche es erneut.

en: Flat
de: Flach

en: Foul!
de: Fehler!

en: Global Subscription Plans
de: Globale Abonnementtarife

en: Grouped
de: Gruppiert

en: Inherit from chosen variation
de: Von gewählter Variante übernehmen

en: Inherit from product
de: Von Produkt übernehmen

en: Interval
de: Intervall

en: Length
de: Länge

en: Limit to Categories
de: Auf Kategorien beschränken

en: Make existing products available on subscription, and give customers the freedom to add products to their existing subscriptions. WooCommerce Subscriptions add-on formerly known as Subscribe All The Things.
de: Stelle bestehende Produkte im Abonnement zur Verfügung und ermögliche deinen Kunden, Produkte zu ihren bestehenden Abonnements hinzuzufügen. WooCommerce Subscriptions-Add-on, früher bekannt als Subscribe All The Things.

en: No matching subscriptions found.
de: Keine passenden Abonnements gefunden.

en: One-time for %s
de: Einmalig für %s

en: One-time purchase
de: Einmaliger Kauf

en: Optional text/html to display above the available purchase plan options in product pages. Supports html and shortcodes.
de: Optionale Text-/HTML-Nachricht für die Anzeige über den verfügbaren Kauftarif-Optionen in Produktseiten. Unterstützt HTML und Shortcodes.

en: Optional text/html to display above the available purchase plan options. Supports html and shortcodes.
de: Optionale Text-/HTML-Nachricht für die Anzeige über den verfügbaren Kauftarif-Optionen. Unterstützt HTML und Shortcodes.

en: Options layout
de: Optionen-Layout

[ctx: Order overview product row]
en: %1$s&nbsp;&times;&nbsp;%2$s
de: %1$s × %2$s

en: Override all variations
de: Alle Varianten überschreiben

en: Override product
de: Produkt überschreiben

en: Please enter positive subscription discount values, between 0-100.
de: Bitte gib positive Abonnement-Rabattwerte zwischen 0 und 100 ein.

en: Please install and activate WooCommerce.
de: Bitte installiere und aktiviere WooCommerce.

en: Please update WooCommerce.
de: Bitte aktualisiere WooCommerce.

en: Price
de: Preis

en: Product Add-Ons
de: Produkt-Add-ons

en: Products
de: Produkte

en: Prompt text
de: Vorschlagstext

en: Purchase one time
de: Einmalig kaufen

en: Remove
de: Entfernen

en: Renders a pair of radio buttons to prompt users to subscribe, or make a one-time purchase. Groups the available plan options in a drop-down menu.
de: Zeigt zwei Auswahl-Buttons an, über die Benutzer ein Abonnement abschließen oder einen einmaligen Kauf tätigen können. Gruppiert die verfügbaren Tarif-Optionen in einem Dropdown-Menü.

en: Renders all plan options as radio buttons.
de: Zeigt alle Tarif-Optionen als Auswahl-Buttons an.

en: Renew:
de: Verlängern:

en: Restrict global plans to the selected product categories. If empty, global plans will be applied to all supported products in your catalog.
de: Beschränke globale Tarife auf die ausgewählten Produktkategorien. Wenn das Feld leer ist, werden globale Tarife auf alle unterstützten Produkte in deinem Katalog angewendet.

en: Select plan
de: Tarif auswählen

en: Sell on subscription?
de: Im Abonnement verkaufen?

en: Sell one-time only
de: Nur einmalig verkaufen

en: Shows any files overriding the default All Products for WooCommerce Subscriptions templates.
de: Zeigt Dateien, die die Standardvorlagen von All Products for WooCommerce Subscriptions überschreiben.

en: Sign up
de: Registrierung

[ctx: Subscribe call-to-action]
en: Subscribe
de: Abonnieren

[ctx: Subscribe call-to-action - checkbox]
en: Choose a subscription plan
de: Wähle einen Abonnementtarif

[ctx: Subscribe to plan]
en: Subscribe for %s
de: Abonniere für %s

[ctx: Subscribe to plan(s) for discount]
en: Subscribe and save %1$s%2$s
de: Abonniere und spare %1$s%2$s

[ctx: Subscribe to plans]
en: Subscribe from %s
de: Abonniere ab %s

en: Subscription #%d cannot be edited. Please get in touch with us for assistance.
de: Abonnement #%d kann nicht bearbeitet werden. Bitte kontaktiere uns, um Hilfe zu erhalten.

en: Subscription Plans
de: Abonnementtarife

en: Subscriptions
de: Abonnements

en: Synchronization
de: Synchronisierung

en: Template overrides
de: Template-Überschreibungen

en: Thank you for installing <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong>. Ready to make your products available on subscription? <a href="%s">Add some global subscription plans to get started</a>.<br/>You can limit these plans to specific product categories &mdash; or, if you need more flexibility, it is possible to add custom subscription plans to individual products.
de: Vielen Dank, dass du <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> installiert hast. Bist du bereit, deine Produkte im Abonnement zur Verfügung zu stellen? <a href="%s">Füge als Erstes einige globale Abonnementtarife hinzu</a>.<br/>Du kannst diese Tarife auf bestimmte Produktkategorien beschränken – oder du kannst, wenn du mehr Flexibilität benötigst, einzelnen Produkten individuelle Abonnementtarife hinzufügen.

en: The &quot;%1$s&quot; subscription plan that you originally signed up for is no longer available.
de: Der Abonnementtarif „%1$s“, für den du dich ursprünglich registriert hast, ist nicht mehr verfügbar.

en: The &quot;%s&quot; subscription plan that you originally signed up for has changed. Please remove the product from your cart and try again.
de: Der Abonnementtarif „%s“, für den du dich ursprünglich registriert hast, hat sich geändert. Bitte entferne das Produkt aus deinem Warenkorb und versuche es erneut.

en: The installed version of <strong>%1$s</strong> is not supported by <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong>. Please update <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a> to version <strong>%4$s</strong> or higher.
de: Die installierte Version von <strong>%1$s</strong> wird von <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> nicht unterstützt. Bitte aktualisiere <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a> auf Version <strong>%4$s</strong> oder höher.

en: The installed version of <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> is not compatible with the <code>selectSW</code> library found on your system. Please update All Products for WooCommerce Subscriptions to the latest version.
de: Die installierte Version von <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> ist nicht mit der auf deinem System gefundenen <code>selectSW</code>-Bibliothek kompatibel. Aktualisiere All Products for WooCommerce Subscriptions bitte auf die neueste Version.

en: There was a problem adding "%1$s" to subscription %2$s.
de: Beim Hinzufügen von „%1$s“ zu Abonnement %2$s ist ein Problem aufgetreten.

en: There was a problem adding "%1$s" to subscription %2$s. Please get in touch with us for assistance.
de: Beim Hinzufügen von „%1$s“ zu Abonnement %2$s ist ein Problem aufgetreten. Bitte kontaktiere uns, um Hilfe zu erhalten.

en: These plans will override your global subscription plans.
de: Diese Tarife überschreiben deine globalen Abonnementtarife.

en: To make this product available on subscription, you must add at least one custom subscription plan when overriding the global plan settings. You did not add any plans, or a server error prevented them from being saved. This product is now available for one-time purchase only.
de: Um dieses Produkt im Abonnement zur Verfügung zu stellen, musst du beim Überschreiben der globalen Tarifeinstellungen mindestens einen individuellen Abonnementtarif hinzufügen. Du hast keine Tarife hinzugefügt oder ein Serverfehler hat das Speichern verhindert. Dieses Produkt ist jetzt nur noch für einmaligen Kauf verfügbar.

en: Use global subscription plans
de: Globale Abonnementtarife verwenden

en: Use this option to override your <a href="%s">global subscription plan settings</a>. Handy if you need to specify custom plans for this product, or make it available for one-time purchase only.
de: Mit dieser Option überschreibst du deine <a href="%s">globalen Abonnementtarif-Einstellungen</a>. Praktisch, wenn du individuelle Tarife für dieses Produkt angeben musst oder es nur für einmaligen Kauf verfügbar machst.

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Products
de: Produkte

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
de: Gesamtsumme

en: WooCommerce All Products For Subscriptions
de: All Products for WooCommerce Subscriptions

en: You have successfully added "%1$s" to subscription %2$s.
de: Du hast „%1$s“ erfolgreich zu Abonnement %2$s hinzugefügt.

en: You have successfully added the contents of your cart to subscription %s.
de: Du hast den Inhalt deines Warenkorbs erfolgreich zu Abonnement %s hinzugefügt.

en: Your cart cannot be added to subscription #%d. Please get in touch with us for assistance.
de: Dein Warenkorb kann nicht zu Abonnement #%d hinzugefügt werden. Bitte kontaktiere uns, um Hilfe zu erhalten.

[ctx: adding a cart to an existing subscription]
en: Disabled
de: Deaktiviert

[ctx: adding a cart to an existing subscription]
en: Enabled
de: Aktiviert

[ctx: adding a cart to an existing subscription]
en: Enabled when cart contents have Subscription Plans
de: Aktiviert, wenn Warenkorb-Inhalte Abonnementtarife aufweisen

[ctx: adding a product to an existing subscription]
en: Disabled
de: Deaktiviert

[ctx: adding a product to an existing subscription]
en: Enabled
de: Aktiviert

[ctx: adding a product to an existing subscription]
en: Enabled for products with Subscription Plans
de: Aktiviert für Produkte mit Abonnementtarifen

[ctx: cart item subscription selection - negative response]
en: one time
de: einmalig

[ctx: discounted dropdown option price]
en: %1$s (%2$s off)
de: %1$s (%2$s Rabatt)

[ctx: discounted option price html format]
en: %1$s &mdash; save %2$s
de: %1$s – spare %2$s

[ctx: dropdown option sale price]
en: %1$s (was %2$s)
de: %1$s (war %2$s)

en: e.g. "Choose a purchase plan:"
de: z. B. „Wähle einen Kauftarif:“

[ctx: many terms separator]
en: %1$s&nbsp;&gt;&nbsp;&hellip;&nbsp;&gt;&nbsp;%2$s
de: %1$s > … > %2$s

en: plan
de: Tarif

[ctx: product subscription selection - negative response]
en: %s one time
de: %s einmalig

[ctx: product subscription selection - negative response]
en: one time
de: einmalig

en: subscribe and save %1$s%2$s
de: abonniere und spare %1$s%2$s

[ctx: subscribe and save suffix format]
en:  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> or %s
de:  <span class="wcsatt-dash">–</span> oder %s

[ctx: subscription "for" price string]
en: <span class="for">for</span>
de: <span class="for">für</span>

[ctx: subscription "from" price string]
en: <span class="from">from</span>
de: <span class="from">ab</span>

[ctx: subscription price string with price at the end]
en: %1$s for %2$s
de: %1$s für %2$s

[ctx: subscription price string with price at the end]
en: %1$s from %2$s
de: %1$s ab %2$s

[ctx: subscriptions "starting at" price string]
en: <span class="from">from</span>
de: <span class="from">ab</span>

[ctx: table heading]
en: Next Payment
de: Nächste Zahlung

[ctx: term separator]
en: %1$s&nbsp;&gt;&nbsp;%2$s
de: %1$s > %2$s

en: up to
de: bis zu

[ctx: used in order note]
en: "%1$s" (Product ID: #%2$d) removal triggered by "%3$s" via the My Account page.
de: Entfernung von „%1$s“ (Produkt-ID: #%2$d) ausgelöst von „%3$s“ über die Seite „Mein Konto“.

[ctx: used in order note]
en: "%1$s" (Product ID: #%2$d) removal un-done by "%3$s" via the My Account page.
de: Entfernung von „%1$s“ (Produkt-ID: #%2$d) rückgängig gemacht von „%3$s“ über die Seite „Mein Konto“.

[ctx: used in order note]
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d).
de: Der Kunde hat „%1$s“ (Produkt-ID: #%2$d) hinzugefügt.

[ctx: used in order note]
en: Customer increased the quantity of "%1$s" (Product ID: #%2$d) from %3$s to %4$s.
de: Der Kunde hat die Menge von „%1$s“ (Produkt-ID: #%2$d) von %3$s auf %4$s erhöht.
