WooCommerce - Extensions - woocommerce-all-products-for-subscriptions - en to es translation catalogue (145 entries)

en:  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> available on subscription |  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> available on subscription
es[0]:  <span class="wcsatt-dash">—</span> disponible por suscripción
es[1]:  <span class="wcsatt-dash">—</span> disponible por suscripción

en:  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> or %s |  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> available on subscription %s
es[0]:  <span class="wcsatt-dash">—</span> o %s
es[1]:  <span class="wcsatt-dash">—</span> disponible por suscripción %s

en: %1$s version %2$s (out of date)
es: Versión %2$s de %1$s (obsoleta)

en: %s each year
es: %s cada año

en: &mdash; or &mdash;
es: o bien,

en: &quot;%1$s&quot; does not have enough stock (%2$s remaining).
es: No hay suficientes existencias de "%1$s" (quedan %2$s).

en: &quot;%1$s&quot; is only available for purchase on subscription.
es: "%1$s" solo se puede comprar por suscripción.

en: &quot;%s&quot; is out of stock.
es: "%s" está agotado.

en: <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> no longer supports Cart Subscription Plans. Your existing Cart Subscription Plans have been migrated to <a href="%s">Global Subscription Plans</a> &mdash; a quick, new way to add subscription plans to your existing products in bulk.
es: <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> ya no admite planes de suscripción al carrito. Tus planes de suscripción al carrito se han migrado a <a href="%s">Planes de suscripción globales</a>, una nueva forma de añadir rápidamente planes de suscripción a tus productos actuales en lote.

en: Action failed. Please get in touch with us for assistance.
es: Acción fallida. Ponte en contacto con nosotros para obtener ayuda.

en: Add Plan
es: Añadir plan

en: Add custom subscription plans
es: Añadir planes de suscripción personalizados

en: Add some custom subscription plans to this product.
es: Añade algunos planes de suscripción personalizados a este producto.

en: Add some global subscription plans to make your existing products available on subscription. Individual products may override these settings.
es: Añade planes de suscripción globales para que tus productos actuales estén disponibles por suscripción. Los productos individuales pueden anular estos ajustes.

en: Add this cart to an existing subscription?
es: ¿Quieres añadir este carrito a una suscripción existente?

en: Add to Subscription
es: Añadir a la suscripción

en: Add to an existing subscription?
es: ¿Añadir a una suscripción existente?

en: Add to subscription
es: Añadir a la suscripción

en: Add your cart to an existing subscription?
es: ¿Quieres añadir tu carrito a una suscripción existente?

en: Advanced Settings
es: Ajustes avanzados

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least PHP <strong>%1$s</strong>. Learn <a href="%2$s">how to update PHP</a>.
es: All Products for WooCommerce Subscriptions requiere al menos PHP <strong>%1$s</strong>. Obtén información sobre <a href="%2$s">cómo actualizar PHP</a>.

en: All Products for WooCommerce Subscriptions requires at least WooCommerce version <strong>%1$s</strong>. %2$s
es: All Products for WooCommerce Subscriptions requiere al menos la versión <strong>%1$s</strong> de WooCommerce. %2$s

en: Allow customers to add individual products and/or entire carts to their existing subscriptions.
es: Permite que los clientes añadan productos individuales o carritos enteros a sus suscripciones existentes.

en: Allow customers to add individual products to existing subscriptions.
es: Permite que los clientes añadan productos individuales a las suscripciones existentes.

en: Allow customers to add products to their existing subscriptions.
es: Permite que los clientes añadan productos a sus suscripciones existentes.

en: Allow customers to add their cart contents to an existing subscription.
es: Permite que los clientes añadan el contenido de su carrito a una suscripción existente.

en: Awesome &ndash; this product is now available on subscription!
es: ¡Genial! Este producto ya está disponible por suscripción.

en: Between Composite Product Configurations
es: Entre ajustes de Composite Product

en: Between Product Bundle Configurations
es: Entre ajustes de Product Bundle

en: Between Subscription Plans
es: Entre planes de suscripción

en: By default, global plans are applied to every supported product in your catalog. You can limit these plans to specific product categories below.
es: Por defecto, los planes globales se aplican a todos los productos compatibles de tu catálogo. Puedes limitar estos planes a las categorías de producto concretas que se muestran a continuación.

en: Cart Contents
es: Contenido del carrito

en: Choose a plan:
es: Elige un plan:

en: Choose a purchase plan:
es: Elige un plan de compra:

en: Choose a subscription plan:
es: Elige un plan de suscripción:

en: Choose product categories&hellip;
es: Elige las categorías de producto...

en: Choose the subscription billing interval and period.
es: Elige el intervalo y el periodo de facturación de la suscripción.

en: Choose the subscription billing length.
es: Elige la duración de la facturación de la suscripción.

en: Deliver:
es: Entregar:

en: Did you know that you can also <a href="%s">add subscription plans to your products in bulk</a>?
es: ¿Sabes que también puedes <a href="%s">añadir planes de suscripción a tus productos en lote</a>?

en: Disable this option if you want to prevent one-time purchases of this product.
es: Desactiva esta opción si quieres evitar compras puntuales de este producto.

en: Disabled
es: Desactivado

en: Discount %
es: Descuento (%)

en: Discount applied on the <strong>Regular Price</strong> of the product.
es: Descuento aplicado en el <strong>precio normal</strong> del producto.

en: Discount to apply to the chosen variation when this plan is selected.
es: Descuento que se aplicará a la variación elegida si se selecciona este plan.

en: Discount to apply to the product when this plan is selected.
es: Descuento que se aplicará al producto si se selecciona este plan.

en: Documentation
es: Documentación

en: Drag to sort
es: Arrastra los elementos para ordenarlos

en: Failed to load matching subscriptions. If this issue persists, please re-load the page and try again.
es: No se han podido cargar las suscripciones coincidentes. Si este problema persiste, vuelve a cargar la página e inténtalo de nuevo.

en: Failed to update your cart. If this issue persists, please re-load the page and try again.
es: No se ha podido actualizar tu carrito. Si este problema persiste, vuelve a cargar la página e inténtalo de nuevo.

en: Flat
es: Plano

en: Foul!
es: ¡Falta!

en: Global Subscription Plans
es: Planes de suscripción globales

en: Grouped
es: Agrupado

en: Inherit from chosen variation
es: Heredar de la variación elegida

en: Inherit from product
es: Heredar del producto

en: Interval
es: Intervalo

en: Length
es: Longitud

en: Limit to Categories
es: Limitar a categorías

en: Make existing products available on subscription, and give customers the freedom to add products to their existing subscriptions. WooCommerce Subscriptions add-on formerly known as Subscribe All The Things.
es: Haz que tus productos actuales estén disponibles por suscripción y ofrece a los clientes la libertad de añadir productos a las suscripciones que ya tienen. Complemento de WooCommerce Subscriptions, anteriormente conocido como Subscribe All The Things.

en: No matching subscriptions found.
es: No se han encontrado suscripciones coincidentes.

en: One-time for %s
es: Una vez por %s

en: One-time purchase
es: Compra puntual

en: Optional text/html to display above the available purchase plan options in product pages. Supports html and shortcodes.
es: HTML/texto opcional que se mostrará encima de las opciones disponibles del plan de compra en las páginas de producto. Admite HTML y shortcodes.

en: Optional text/html to display above the available purchase plan options. Supports html and shortcodes.
es: HTML/texto opcional que se mostrará encima de las opciones disponibles del plan de compra. Admite HTML y shortcodes.

en: Options layout
es: Diseño de las opciones

[ctx: Order overview product row]
en: %1$s&nbsp;&times;&nbsp;%2$s
es: %1$s × %2$s

en: Override all variations
es: Anular todas las variaciones

en: Override product
es: Anular producto

en: Please enter positive subscription discount values, between 0-100.
es: Introduce valores positivos entre 0 y 100 para el descuento por suscripción.

en: Please install and activate WooCommerce.
es: Instala y activa WooCommerce.

en: Please update WooCommerce.
es: Actualiza WooCommerce.

en: Price
es: Precio

en: Product Add-Ons
es: Product Add-ons

en: Product Bundles
es: Paquetes de productos

en: Products
es: Producto

en: Prompt text
es: Texto del mensaje

en: Purchase one time
es: Comprar una vez

en: Remove
es: Eliminar

en: Renders a pair of radio buttons to prompt users to subscribe, or make a one-time purchase. Groups the available plan options in a drop-down menu.
es: Muestra un par de botones de opción para pedir a los usuarios que se suscriban o que hagan una compra puntual. Agrupa las opciones disponibles del plan en un menú desplegable.

en: Renders all plan options as radio buttons.
es: Muestra todas las opciones del plan como botones de opción.

en: Renew:
es: Renovar:

en: Restrict global plans to the selected product categories. If empty, global plans will be applied to all supported products in your catalog.
es: Restringe los planes globales a las categorías de producto seleccionadas. Si se deja en blanco, los planes globales se aplicarán a todos los productos compatibles de tu catálogo.

en: Select plan
es: Elegir plan

en: Sell on subscription?
es: ¿Vender por suscripción?

en: Sell one-time only
es: Solo venta puntual

en: Shows any files overriding the default All Products for WooCommerce Subscriptions templates.
es: Muestra los archivos que sobrescriben las plantillas por defecto de All Products for WooCommerce Subscriptions.

en: Sign up
es: Registro

[ctx: Subscribe call-to-action]
en: Subscribe
es: Suscríbete

[ctx: Subscribe call-to-action - checkbox]
en: Choose a subscription plan
es: Elige un plan de suscripción

[ctx: Subscribe to plan]
en: Subscribe for %s
es: Suscríbete por %s

[ctx: Subscribe to plan(s) for discount]
en: Subscribe and save %1$s%2$s
es: Suscríbete y ahorra %1$s %2$s

[ctx: Subscribe to plans]
en: Subscribe from %s
es: Suscríbete a partir de %s

en: Subscription #%d cannot be edited. Please get in touch with us for assistance.
es: La suscripción %d no se puede editar. Ponte en contacto con nosotros para obtener ayuda.

en: Subscription Plans
es: Planes de suscripción

en: Subscriptions
es: Suscripciones

en: Support
es: Soporte

en: Synchronization
es: Sincronización

en: Template overrides
es: Sobrescrituras de plantilla

en: Thank you for installing <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong>. Ready to make your products available on subscription? <a href="%s">Add some global subscription plans to get started</a>.<br/>You can limit these plans to specific product categories &mdash; or, if you need more flexibility, it is possible to add custom subscription plans to individual products.
es: Gracias por instalar <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong>. ¿Lo tienes todo a punto para que tus productos estén disponibles por suscripción? <a href="%s">Para empezar, añade algunos planes de suscripción globales</a>.<br/>Puedes limitarlos a categorías de producto concretas o, si quieres más flexibilidad, añadir planes de suscripción personalizados a productos individuales.

en: The &quot;%1$s&quot; subscription plan that you originally signed up for is no longer available.
es: El plan de suscripción "%1$s" al que te suscribiste ya no está disponible.

en: The &quot;%s&quot; subscription plan that you originally signed up for has changed. Please remove the product from your cart and try again.
es: El plan de suscripción "%s" al que te suscribiste ha cambiado. Elimina el producto del carrito e inténtalo de nuevo.

en: The installed version of <strong>%1$s</strong> is not supported by <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong>. Please update <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a> to version <strong>%4$s</strong> or higher.
es: La versión instalada de <strong>%1$s</strong> no es compatible con <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong>. Actualiza <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a> a la versión <strong>%4$s</strong> o superior.

en: The installed version of <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> is not compatible with the <code>selectSW</code> library found on your system. Please update All Products for WooCommerce Subscriptions to the latest version.
es: La versión instalada de <strong>All Products for WooCommerce Subscriptions</strong> no es compatible con la biblioteca de <code>selectSW</code> que se encuentra en tu sistema. Actualiza All Products for WooCommerce Subscriptions a la versión más reciente.

en: There was a problem adding "%1$s" to subscription %2$s.
es: Se ha producido un problema al añadir "%1$s" a la suscripción %2$s.

en: There was a problem adding "%1$s" to subscription %2$s. Please get in touch with us for assistance.
es: Se ha producido un problema al añadir "%1$s" a la suscripción %2$s. Ponte en contacto con nosotros para obtener ayuda.

en: These plans will override your global subscription plans.
es: Estos planes anularán los planes de suscripción globales.

en: To make this product available on subscription, you must add at least one custom subscription plan when overriding the global plan settings. You did not add any plans, or a server error prevented them from being saved. This product is now available for one-time purchase only.
es: Para que este producto esté disponible por suscripción, debes añadir al menos un plan de suscripción personalizado al anular los ajustes del plan global. No has añadido ningún plan, o bien se ha producido un error de servidor que ha impedido que se guarden. Actualmente, este producto solo está disponible como compra puntual.

en: Use global subscription plans
es: Utilizar planes de suscripción globales

en: Use this option to override your <a href="%s">global subscription plan settings</a>. Handy if you need to specify custom plans for this product, or make it available for one-time purchase only.
es: Utiliza esta opción para anular los <a href="%s">ajustes de los planes de suscripción globales</a>. Es útil si necesitas especificar planes personalizados para este producto o si quieres que esté disponible solo para compras puntuales.

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Products
es: Productos

en: WooCommerce All Products For Subscriptions
es: All Products for WooCommerce Subscriptions

en: WooCommerce Product Add-Ons
es: WooCommerce Product Add-ons

en: You have successfully added "%1$s" to subscription %2$s.
es: Has añadido correctamente "%1$s" a la suscripción %2$s.

en: You have successfully added the contents of your cart to subscription %s.
es: Has añadido correctamente el contenido de tu carrito a la suscripción %s.

en: Your cart cannot be added to subscription #%d. Please get in touch with us for assistance.
es: Tu carrito no puede añadirse a la suscripción n.º %d. Ponte en contacto con nosotros para obtener ayuda.

[ctx: adding a cart to an existing subscription]
en: Disabled
es: Desactivado

[ctx: adding a cart to an existing subscription]
en: Enabled
es: Activado

[ctx: adding a cart to an existing subscription]
en: Enabled when cart contents have Subscription Plans
es: Activado si el contenido del carrito incluye planes de suscripción

[ctx: adding a product to an existing subscription]
en: Disabled
es: Desactivado

[ctx: adding a product to an existing subscription]
en: Enabled
es: Activado

[ctx: adding a product to an existing subscription]
en: Enabled for products with Subscription Plans
es: Activado para los productos con planes de suscripción

[ctx: cart item subscription selection - negative response]
en: one time
es: una vez

[ctx: discounted dropdown option price]
en: %1$s (%2$s off)
es: %1$s (%2$s de descuento)

[ctx: discounted option price html format]
en: %1$s &mdash; save %2$s
es: %1$s — ahorra %2$s

[ctx: dropdown option sale price]
en: %1$s (was %2$s)
es: %1$s (antes, %2$s)

en: e.g. "Choose a purchase plan:"
es: p. ej., "Elige un plan de compra:"

[ctx: link to subscription]
en: <a href="%1$s">#%2$s</a>
es: <a href="%1$s">n.º %2$s</a>

[ctx: many terms separator]
en: %1$s&nbsp;&gt;&nbsp;&hellip;&nbsp;&gt;&nbsp;%2$s
es: %1$s > … > %2$s

[ctx: product subscription selection - negative response]
en: %s one time
es: %s único

[ctx: product subscription selection - negative response]
en: one time
es: una vez

en: subscribe and save %1$s%2$s
es: suscríbete y ahorra %1$s %2$s

[ctx: subscribe and save suffix format]
en:  <span class="wcsatt-dash">&mdash;</span> or %s
es:  <span class="wcsatt-dash">—</span> o %s

[ctx: subscription "for" price string]
en: <span class="for">for</span>
es: <span class="for">por</span>

[ctx: subscription "from" price string]
en: <span class="from">from</span>
es: <span class="from">a partir de</span>

[ctx: subscription price string with price at the end]
en: %1$s for %2$s
es: %1$s por %2$s

[ctx: subscription price string with price at the end]
en: %1$s from %2$s
es: %1$s a partir de %2$s

[ctx: subscriptions "starting at" price string]
en: <span class="from">from</span>
es: <span class="from">a partir de</span>

[ctx: table heading]
en: Next Payment
es: Siguiente pago

[ctx: term separator]
en: %1$s&nbsp;&gt;&nbsp;%2$s
es: %1$s > %2$s

en: up to
es: hasta

[ctx: used in order note]
en: "%1$s" (Product ID: #%2$d) removal triggered by "%3$s" via the My Account page.
es: "%1$s" (ID del producto: n.º %2$d) eliminación activada por "%3$s" a través de la página Mi cuenta.

[ctx: used in order note]
en: "%1$s" (Product ID: #%2$d) removal un-done by "%3$s" via the My Account page.
es: "%1$s" (ID del producto: n.º %2$d) eliminación anulada por "%3$s" a través de la página Mi cuenta.

[ctx: used in order note]
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d).
es: El cliente ha añadido "%1$s" (ID del producto: %2$d).

[ctx: used in order note]
en: Customer increased the quantity of "%1$s" (Product ID: #%2$d) from %3$s to %4$s.
es: El cliente ha aumentado la cantidad de "%1$s" (ID del producto: n.º %2$d) de %3$s a %4$s.
